Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

V pohybu

Těm, co nesympatizují s kynutým těstem, by se mohl líbit následující recept z tvarohového těsta. A nemyslím tím jen ty, kteří se s kynutým těstem bojí pracovat, ale i ty, co ho nejí. I takoví jedinci se mezi námi najdou a není to jen kvůli tomu, aby si udrželi štíhlou figuru. A tak jsem s podivem a radostí včera koukala, že jeden takový odpůrce kynutých bacóchů, byť jsou mnohdy plněny různými náplněmi, slupl dva tvarohové věnečky, aniž by slůvkem cokoliv komentoval. Navíc on tvarohu, základní surovině pro jejich výrobu, také moc neholduje. V čerstvém stavu ho nejí vůbec a ani ve formě náplní sladkých či slaných pokrmů, buchet a dezertů ho nijak neoslovuje. Je-li prý součástí těsta, kde se rozplyne a spojí s ostatními surovinami, tak mu tolik nevadí.
Ještě teplý, právě z trouby vytažený, křehoučce křupavý věneček je prý nejlepší. No budiž! Jsem neskutečně ráda, že si včera pochutnal. 

 


A že je už konečně déle světlo a sluníčko nespěchá tak rychle do hajan, je focení venku za přirozeného světla pro mě příjemnější než focení doma v kuchyni. Byť mě můj muž zásobuje různou technikou a jiné dámy dostávají k narozeninám květiny, šperky a jak říká můj muž, různé holčičí dárky bez fantazie, já rozbaluji studiová světla, stojánky, stojany, stativy. Zdá se, že sluneční svit a stíny jsem vychytala, ale v záři reflektorů se mně prostě doma fotit stále nedaří.  
Tentokrát jsem si usmyslela, že jeden tvarohový věneček vyfotím zavěšený na stužce nad ostatními věnečky. Než jsem na dvorku dokončila aranžování celé kompozice, počasí dostalo bláznivý nápad. Rozhodlo se se mou laškovat, trochu mě poškádlit a přesto že sluníčko svítilo, docela nenápadně začalo foukat. Zavěšený věneček se pohupoval ze strany na stranu, pak se otáčel kolem dokola a moje představa, že bude v klidu viset a pózovat, se rázem rozplynula. Vítr odfukoval i modré kvítky ladoněk a pohrával si se stužkami na ostatní věnečcích. Jejich volné konce smetaly pryč cukr z tvarohových věnečků a já trpělivě vše opravovala. S okem přitisknutým v hledáčku a prstem připraveným na spoušti jsem číhala až se tančící věneček otočí přední stranou ke mě. Zrovna procházel okolo můj muž a když mě viděl v přikrčené poloze, pronesl: "A proč ho jednoduše nevyfotíš v pohybu?"

 

Věnečky z tvarohového těsta
..................................................

300 g hladké mouky
6 g kypřicího prášku do pečiva
60 g moučkového cukru
1 balíček vanilkového cukru
150 g tvarohu (v kostce, ne vaničkový)
100 ml mléka
75 ml oleje
2 žloutky

Z uvedených surovin vypracujte kompaktní těsto a nechte je asi hodinu odpočinout v lednici. Těsto pak rozdělte na 20 stejně velkých kousků. (dělám to tak, že celé těsto zvážím a pak vydělím počtem požadovaných kousků).
Z každého kousku vyválejte váleček dlouhý 20 cm a vždy dva spolu propleťte, utvořte kolečko a konce přitiskněte k sobě. 

Takto vytvořené věnečky pokládejte na plech vyložený pečicím papírem, před vložením do trouby je potřete vajíčkem rozmíchaným s trochou mléka.

 
 

Chcete-li mít uprostřed věnečku pravidelný kulatý otvor, vložte do středu neupečeného věnečku malou skleničku. Nezapomeňte ji potřít olejem, aby se těsto během pečení ke sklenice nepřipeklo.
Věnečky pečte v předem nahřáté troubě na 180 °C asi 20-25 minut, dokud nezezlátnou nebo proveďte test špejlí - vyjde-li z těsta suchá, je upečeno. 
 

 Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky na mém blogu
Můžete se kdykoli odhlásit.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz