Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Kynuté těsto
  4. Koblihové hody

Koblihové hody

Nejlepší je čerstvá, právě usmažená, ještě horká. Když ji rozlomíte na půl, jemně se z ní kouří, těsto nadýchané jako peřinka, rozehřátá marmeláda uvnitř voní, venkovní krustička mírně křupne, když se do ní zakousnete. Proč se zdržovat nějakým cukrováním, tahle první masopustní kobliha se musí ochutnat hned.

Na to, že můj muž opravdu buchtám moc nedá, tak s čerstvými koblihami docela zatočil. Druhý den ráno u snídaně ale řekl: "Dneska už to není ono. Je to jako keclej rohlík, holt už jsou druhej den. Nejlepší koblihy mívala naše sousedka, ty byly dobré i druhý den. Nevím, jak to dělala, jaký fígl na to měla. Vždycky jsem se těšil na "Vostatky", jak si je u ní dám. Možná to bylo způsobem kynutí, možná ....."

Ha! Možná! Možná že bych tu koblihu po něm nejradši hodila. Aspoň třídenní, ať má z toho bouli na čele. Nikdo se ho o koblihový rozbor neprosil. A to jsem zadělávala těsto na koblížky podle receptu naší ketkovské tety Libušky, která měla koblížky vždycky nadýchanější než byly ty naše. Ranní pohoda u kávy s včerejší koblihou byla tatam. 
A to by mě tedy fakt zajímalo, jaké kouzlo ta jeho sousedka použila, že měla koblihy i druhý den jak čerstvé. Možná jestli ony ty vostatkový maškary než došly k nim na konec, nebyly celý promrzlý z toho chození po dědině a nebo naopak natolik posilněný kořalkama, že neměly na ty koblihy už tak bystrý jazýček. Vždyť i kobliha z obchodu, ve které je určitě spousta nakypřícujících látek, není druhý den nic moc. Jak se říká: "Důvěřuj, ale prověřuj!", letos si je zajdu k té sousedce ochutnat sama.
Ale za pravdu musím mému muži přece jen dát, nejlepší koblihy jsou opravdu ty čerstvě usmažené. Nač je schovávat, snězte je hned!

Koblížky
..................................
500 g hladké mouky
40 g cukru krupice
50 g másla
4 žloutky
30 g čerstvého droždí
250 ml mléka
2 lžíce rumu
strouhaná citronová kůra
špetka soli


Ve vlažném mléce rozmíchejte část cukru, rozdrobte do něj kvasnice a nechte vzejít kvásek. Změklé máslo utřete s cukrem a postupně zašlehávejte žloutky. Pak přidejte kvásek s částí mléka, zbytek cukru a postupně přisypávejte mouku promíchanou se solí a citronovou kůrou, přilévejte zbytek mléka, na ovonění přidejte ty dvě lžíce rumu. Vypracujte hladké nelepivé těsto, mísu přikryjte utěrkou a nechte těsto v teple kynout asi hodinu.

Vykynuté těsto můžete vyválet na plát a vykrajovat kolečka, která pak naplníte marmeládou a druhým kolečkem přiklopíte, kraje přitlačíte pevně k sobě, aby náplň při smažení nevytekla. 
Nebo můžete, jako já, lžící "vyhazovat" z těsta na vál bochánky, tak jak mě to naučila maminka. Každý pak rukou jemně rozplácnete, uděláte trošku kulatý tvar a doprostřed každé placičky dáte náplň. 
Plnit můžete marmeládou, doporučuji tužší a kyselejší. U nás nejvíc frčí meruňková, rybízová nebo višňová. Kdo má rád povidlí, i tahle kombinace je skvělá.

Pak jen bochánky pečlivě spojíte, zamotáte, prstíčkama pěkně těsto pospojujete, aby nezůstala žádná dírka a náplň nevytekla při smažení ven. V dlaních ještě opatrně upravte do kulata. Spojovanou částí posaďte koblížky zpět na vál, kde budou čekat na ostatní než je všechny zamotáte, ony zatím ještě trošku nakynou. 

Koblížky smažte z obou stran ve vyšší vrstvě oleje nebo sádla, usmažené pokládejte na papírovou utěrku, která vsákne přebytečný tuk. Pak jen stačí jemně pocukrovat a můžete se do nich směle pustit.

Věděli jste, že ....
.... trochu jsem pátrala, jak to vlastně s koblihou a koblihem je. V češtině je kobliha rodu ženského, tedy ta kobliha zatímco mužský rod - koblih - je pouze nářeční. Na stránce https://czechtongue.cz je krátké vysvětelní a dokonce tam mají i mapku výrazů a nářečí, kterou jsem si dovolila použít.

Až budete pořádat koblihové hody, ať jsou pouze ve smyslu hodování, cpaní se a přecpávání a boule ať se vám dělají jen za ušima z té dobroty.  
A buďte veselí, radujte se, tančete, když je ten masopust a místo koblihy hoďte po své/m milé/m raději zamilovaně očkem.  :-) 
                                                                   

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky na mém blogu
Můžete se kdykoli odhlásit.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz