Přeskočit na hlavní obsah

Brokovnicová

Máte rádi krémové polévky? S rohlíčkem opečeným do křupava? Zkuste tuhle na přípravu jednoduchou a rychlou polévku. Jistě uhádnete, čí to byl nápad pojmenovat ji brokovnicová. Říkala jsem si, že nebudu o svém muži stále psát, ale ono to prostě nejde. Život s ním je tak pestrý, barevný a veselý, že nejde se o tyto zážitky nepodělit. Jak jsem již psala dříve, velice ho baví hrát si se slovy, slovíčky, tvořit přesmyčky, dvojsmyslná slova i věty. Dobrovský a Jungmann by z něj měli radost. Dokáže to i v cizích jazycích, dokonce i v těch, které vůbec neovládá. Speciálně v němčině neustále zaměňuje "ei" s "ie", a přesto se vždy domluví. 
Nejoblíbenější je slogan z radiožurnálu: "Zavolejte i vy!" To se pak několikrát za sebou ozývá: Ivi! Ivi! Ivi! Na to lze reagovat pouze úsměvem. 
A tak prostě nějak takhle jednoduše vznikla brokovnicová místo brokolicové. Dvakrát mi můj muž tuto polévku odmítl, že je na něho moc zdravá, že ji rád přenechá dětem. Tak jsem si řekla, že mu ji tentokrát vylepším opečenou slaninou. Otevřu ledničku, jdu najisto pro slaninu, kde včera ještě ležela a ona nikde. 
"Včera tady byla slanina, nevíš o ní něco?"
"Hm, jo, snědl jsem ji."
"Aha, chtěla jsem ti ji opéct do polívky".
"A jakou jsi dnes uvařila?"
"Brokolicovou."
"Brokovnicovou? No tu si dám, i bez té slaniny, tu mám rád, chutná jako hrášková."
No nezasloužil by pár broků do kožichu? :-) 


Brokolicová polévka
.................................
brokolice
cibule, hladká mouka, máslo, smetana na šlehání
sůl, pepř, muškátový oříšek

Brokolici rozdělíme na růžičky, část košťálu nakrájíme na kostky, můžeme ho i oloupat. Cibuli nakrájíme a zpěníme na másle, zasypeme moukou, zamícháme, zalijeme vodou, vložíme kousky košťálu, osolíme a vaříme. 
Jakmile jsou kousky košťálu měkké, přidáme růžičky brokolice a krátce povaříme. Poté rozmixujeme, zjemníme smetanou, ochutíme nastrouhaným muškátovým oříškem, mletým pepřem, popřípadě dosolíme. 
Podáváme s kostičkami rohlíku opečenými na másle nebo opečenou slaninou nebo sýrovými krutonky. 
Sýrové krutonky: 
toastový chléb pokapeme olejem, položíme na něj plátky sýra a v troubě krátce zapečeme. Nakrájíme na malé kostky, které vložíme do polévky.
Na polivko brokovnicovó - jedině se lžicó. 

Zkuste ji, pochutnáte si i vy.                                                                              
                                                     Iva Růžičková                                             

Komentáře